Тема:Які
ознаки весни помітні в неживій природі? Погода навесні. Відлига, повінь,
льодохід.
Мета:формувати
уявлення про ознаки весни в неживій природі; формувати вміння розпізнавати й
описувати весняні явища в неживій природі, розвивати уяву та фантазію, вміння
спостерігати та зіставляти, складати розповідь; виховувати бажання пізнавати
світ природи, бережливе ставлення до неї.
Обладнання:
ілюстрації.
Хід уроку
1.Організація
класу до уроку.
2.Спостереження
за змінами в природі.
-Який
місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Яка температура повітря? Чи
є опади? Які саме? Чи є вітер?
3.Перевірка
засвоєння знань,умінь і навичок.
Привітанням журавля
Я пробуджую поля,
Я розтоплюю сніги,
Щоб ожило все навкруги.
Відгадайте, хто вона.
Ця красуня чарівна?
-Вашим
домашнім завдання було скласти розповідь на тему “Чому ми любимо весну?”
-А
що таке весна?А які є місяці? А звідки місяці взяли такі назви?
4.Актуалізація
знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
-Послухайте
вірш “Все прокидається поволі” і вставте у ньому заключне слово:
Все
прокидається поволі, Скресає і щезає
крига А в лісі на галяві теплій
Зі
сну зимового встає, Бурульки падають з дахів, Поміж ялинок запашних
Радіє
гай, радіє поле, І вітерець
прозокрилий Уперше спалахнув
метелик
Земля
поталу воду п”є Додому підганяє
птахів Тендітний вогничок.....
-Які
слова у вірші допомогли вам упізнати
весну?Чому автор назвав все прокидається поволі?
З
приходом весни все оживає, пробуджується від зимового сну. Пішли холоди із
заметілями кудись далеко, а все частіше виглядає тепленьке сонечко і радує усіх
своїм теплом. У повітрі пахне весною і радістю.
4.Вивчення
нового матеріалу
1.Бесіда
з елементами розповіді
-Пригадайте,
якою була тривалість дня і ночі взимку.
Узимку дні короткі, а ночі- довгі. Після 22 грудня
тривалість дня поступово збільшувався, а тривалість ночі — скорочувалася. Розгляньте
малюнки у підручнику на ст.100 підручника. Як змінюється тривалість дня
навесні?
23 березня — день весняного рівнодення. Тривалість
дня і ночі становить по 12 годин. Потому тривалість дня починає збільшуватись,
а ночі — скорочуватись. А чому так відбувається? Тому що сонце піднімається
вище на небосхилі ,ніж взимку, і посилає на Землю найбільше світла і тепла.
Шлях до сонця над земною поверхнею стає довшим, тому дні стають довшими, а ночі
коротшими.
-
Погляньте на фотографії на с. 100.Яка пора року зображена?За якими ознаками
ви її упізнали?
5.Фізкультхвилинка.
Із
приходом весни змінюється природа. А що відбувається зі снігом, коли
температура повітря сягає відмітки 0 і піднімається вище?
При підвищенні температури сніг починає
танути. Настає відлига, яка зазвичай супроводжується туманами, а іноді похмурою
погодою. Нащо перетворюється сніг, коли він тане?То що таке сніг?
-
А у весни є ще одна ознака, а яка сама, ви мені скажете, коли відгадаєте
загадку:
Річка
раптом ожила, зашуміла, попливла.
Чути
тріск і скрегіт льоду, це початок ...
-А
хто сам бачив льодохід?Опишіть що ви бачили.
-Тим, хто хоче це побачити потрібно піти на річку,
звісно тільки із дорослими. Сніг тане, перетворюється на дзюркотливі струмки
води. Скрізь куди не подивишся, ці струмки зливаються в струмочки й потоки,
спрямовуючись на допомогу скованій льодом річці. Річка приймає талу воду,
розширює русло, повноводна весняна ріка
“розправляє плечі” і її зимові окови тріскають по швах. Іноді коли лід тріскає,
навіть можна почути цей звук. І от настає цей момент лід — рушив! Вся поверхня
річки оживає, починає рухатись і все пливе.
-Поміркуйте чим небезпечний льодохід.
-Щоб дізнатися про ще одне явище,відгадайте ще
загадку:
Дерева по коліна у воді стоять,
Сонячні промінчики виблискують,горять.
Зупинись і пильно подивись туди.
Що це за симфонія сонце і води?
-Навесні,коли річки звільняються від льоду,
починається повінь — розлиття річки при весняному розставанні снігу й льоду.
-
А чи ви знаєте що весна поділяється на 3 періоди?А про це ми прочитаємо у
підручнику на ст.101 самостійно.
-То
на які три періоди поділяється весна?
6.Закріплення
знань, умінь і навичок учнів.
-
А зараз виконаємо завдання у зошиті ст.40.
7.Підсумок
уроку.
-Про
що ви дізналися сьогодні на уроці?
-З
якими новими словами ми сьогодні познайомилися?
-Домашнім
завдання буде скласти казку про одного з місців весни.
Немає коментарів:
Дописати коментар